A 40.0 kg child takes a ride on aFerris wheel that rotates four times each minut
ID: 1675536 • Letter: A
Question
A 40.0 kg child takes a ride on aFerris wheel that rotates four times each minute and has a diameterof 16.0 m. (a) What is the centripetal acceleration of thechild?1 m/s22--Direction--away from the center of the pathtoward the center of the pathtangent to the path
(b) What force (magnitude and direction) does the seat exert on thechild at the lowest point of the ride? magnitude 3 N direction 4° (from upward)
(c) What force does the seat exert on the child at the highestpoint of the ride? magnitude 5 N direction 6° (from upward)
(d) What force does the seat exert on the child when the child ishalfway between the top and bottom? magnitude 7 N direction 8° (from upward) (a) What is the centripetal acceleration of thechild?
1 m/s22--Direction--away from the center of the pathtoward the center of the pathtangent to the path
(b) What force (magnitude and direction) does the seat exert on thechild at the lowest point of the ride? magnitude 3 N direction 4° (from upward)
(c) What force does the seat exert on the child at the highestpoint of the ride? magnitude 5 N direction 6° (from upward)
(d) What force does the seat exert on the child when the child ishalfway between the top and bottom? magnitude 7 N direction 8° (from upward) magnitude 3 N direction 4° (from upward)
Explanation / Answer
(a) centrip acc is speed2 / radius so... . speed = distance / time = 4 times circumference /1 minute = 4 * 2 r / 60 sec . = 4 * 2 * 8.0 m / 60 s = 3.351m/s . So centrip acc = 3.3512 / 8.0 = 1.404 m/s2 toward the center of the path .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.