A constant current of I = 15A exists in a solenoid whose inductanceis L = 4.9 H.
ID: 1676061 • Letter: A
Question
A constant current of I = 15A exists in a solenoid whose inductanceis L = 4.9 H. The current is thenreduced to zero in a certain amount oftime. (a) If the current goes from 15to 0 A in a time of 75 ms,what is the emf induced in thesolenoid? (b) How much electrical energyis stored in the solenoid? (c) At whatrate must the electrical energy be removed from the solenoid whenthe current is reduced to 0 A in a timeof 75 ms? Note that the rate at which energy isremoved is the power.
(a) = -+JOhmWVA (b) E = OhmAWVJ (c) P = WVJAOhm
Explanation / Answer
emf=L*(15-0)/75ms=980V b E=1/2*L*I2=551.3J c P=E/75ms =7350WRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.