Hydro Electric Plant
ID: 1677313 • Letter: H
Question
Approximately 9.1 × 106 kg ofwater drops 55 m over Niagara Falls every second. How muchpotential energy is lost every second by the falling water?What would be the power output of an electricgenerating plant that could convert all of the water's potentialenergy to electrical energy?
If the utility company sold this energy at anindustrial rate of 0.9 cents per kW-hr, what would be their yearlyincome from this source? Give your answer in dollars. Hydro Electric Plant Approximately 9.1 × 106 kg ofwater drops 55 m over Niagara Falls every second. How muchpotential energy is lost every second by the falling water?
What would be the power output of an electricgenerating plant that could convert all of the water's potentialenergy to electrical energy?
If the utility company sold this energy at anindustrial rate of 0.9 cents per kW-hr, what would be their yearlyincome from this source? Give your answer in dollars.
Explanation / Answer
Mass of water m = 9.1 * 10 ^ 6 kg
Height h = 55 m
Potential energy lost P = mgh
= 4.9049*10^9 J /s
(b). electric energy = P = 4.9049 * 10 ^ 9 W
(c). energy sold in 1 year E = P * 1year
= P * 365* 24 h
= 4.2966*10^13 Wh
= 4.2966*10^10 kW h
Therefore required income = E * 0.9 cents
= 3.867*10^10 cents
= $ 3.867* 10 ^ 8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.