Calculate the mass flow rate of blood (of density1g/cm 3) in an aorta with a cro
ID: 1677488 • Letter: C
Question
Calculate the mass flow rate of blood (of density1g/cm3) in an aorta with a cross-sectional area of 2cm2 if the flow speed is 43cm/s. I found that to be 86 g/s. This is the part I cannot figure out: Assume that the aorta branches to form a larger number ofcapillaries with a combined cross-sectional area of 2900. What isthe flow speed in the capillaries? Answer in units of mm/s. Calculate the mass flow rate of blood (of density1g/cm3) in an aorta with a cross-sectional area of 2cm2 if the flow speed is 43cm/s. I found that to be 86 g/s. This is the part I cannot figure out: Assume that the aorta branches to form a larger number ofcapillaries with a combined cross-sectional area of 2900. What isthe flow speed in the capillaries? Answer in units of mm/s.Explanation / Answer
Area A= 2 cm ^ 2
Speed v = 43 cm / s
Area of all capillaries A ‘ = 2900 cm ^ 2
Speed v ‘ = ?
From equation of continuity Av = A’ v ‘
From this v ‘ = Av / A’
= 0.0296 cm/ s
= 0.296 mm / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.