Calculate the lattice energy of AgCl using the following data: Ag(s) => Ag(g) ?H
ID: 828286 • Letter: C
Question
- Calculate the lattice energy of AgCl using the following data:
Ag(s) => Ag(g) ?H = +284 kJ/mol
Ag(g) => Ag+(g) + e- ?H = +731 kJ/mol
Cl2(g) => 2Cl(g) ?H = +244 kJ/mol
Cl(g) + e- => Cl-(g) ?H = -349 kJ/mol
Ag(s) + 1/2 Cl2(g) => AgCl(s) ?H = -127 kJ/mol
a. -1359 kJ/mol b. -1613 kJ/mol c. -93 kJ/mol d. -661 kJ/mol e. -915 kJ/mol
Ag(s) => Ag(g) ?H = +284 kJ/mol
Ag(g) => Ag+(g) + e- ?H = +731 kJ/mol
Cl2(g) => 2Cl(g) ?H = +244 kJ/mol
Cl(g) + e- => Cl-(g) ?H = -349 kJ/mol
Ag(s) + 1/2 Cl2(g) => AgCl(s) ?H = -127 kJ/mol
a. -1359 kJ/mol b. -1613 kJ/mol c. -93 kJ/mol d. -661 kJ/mol e. -915 kJ/mol Calculate the lattice energy of AgCl using the following data:
Ag(s) => Ag(g) ?H = +284 kJ/mol
Ag(g) => Ag+(g) + e- ?H = +731 kJ/mol
Cl2(g) => 2Cl(g) ?H = +244 kJ/mol
Cl(g) + e- => Cl-(g) ?H = -349 kJ/mol
Ag(s) + 1/2 Cl2(g) => AgCl(s) ?H = -127 kJ/mol
-1359 kJ/mol -1613 kJ/mol -93 kJ/mol -661 kJ/mol -915 kJ/mol a. -1359 kJ/mol b. -1613 kJ/mol c. -93 kJ/mol d. -661 kJ/mol e. -915 kJ/mol
Explanation / Answer
- 127 = 284 + (1/2)(244) + 731 - 349 + lattice energy of AgCl
Lattice Energy of AgCl = - 915 kJ/mol.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.