Calculate the heat change in calories for condensation of 15.0 g of steam at 100
ID: 485829 • Letter: C
Question
Calculate the heat change in calories for condensation of 15.0 g of steam at 100?C.
Express your answer as a positive value using three significant figures and include the appropriate units.
Indicate whether heat was absorbed or released in situation above.
Calculate the heat change in joules for condensation of 7.90 g of steam at 100?C.
Express your answer as a positive value using three significant figures and include the appropriate units.
Indicate whether heat was absorbed or released in situation above.
Calculate the heat change in kilocalories for vaporization of 41 g of water at 100?C.
Express your answer as a positive value using two significant figures and include the appropriate units.
Indicate whether heat was absorbed or released in situation above.
Calculate the heat change in kilojoules for vaporization of 2.00 kg of water at 100?C.
Express your answer as a positive value using three significant figures and include the appropriate units.
Indicate whether heat was absorbed or released in situation above.
Explanation / Answer
latent heat of vaporization of water,
Lv = 533 cal/g
which in joule is:
Lv = 2230 J/g
1)
In condensation process, heat is released
Q = -m * Lv
= -15.0 g * 533 cal/g
= -7995 cal
Answer: -8.00*10^3 cal
2)
In condensation process, heat is released
Q = -m * Lv
= -7.90 g * 2230 J/g
= -1.76*10^4 J
Answer: -1.76*10^4 J
3)
In vapourisation, heat is absorbed
Q = m * Lv
= 41 g * 533 cal/g
= 21853 cal
= 22 kcal
Answer: 22 kcal
4)
In vapourisation, heat is absorbed
Q = m * Lv
= 2.00 Kg * 2230 J/g
= 2.00 Kg * 2230 KJ/Kg
= 4.46*10^3 KJ
Answer: 4.46*10^3 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.