Calculate the heat energy needed to heat 3.00moles of liquidwater from 50. o C t
ID: 691054 • Letter: C
Question
Calculate the heat energy needed to heat 3.00moles of liquidwater from 50.oC to 100.oC and boil itaway. The molar heat of fusion is 6.02kJ/mol, The molar heat of vaporization is 40.6kJ/mol, and Sice=2.09J/g deg C Sliquid=4.184J/gdegC Sgas=2.03J/g deg C A. 133kJ B.11.3kJ C.50.0kJ D.122kJ E. 1.14x104 kJ Calculate the heat energy needed to heat 3.00moles of liquidwater from 50.oC to 100.oC and boil itaway. The molar heat of fusion is 6.02kJ/mol, The molar heat of vaporization is 40.6kJ/mol, and Sice=2.09J/g deg C Sliquid=4.184J/gdegC Sgas=2.03J/g deg C A. 133kJ B.11.3kJ C.50.0kJ D.122kJ E. 1.14x104 kJExplanation / Answer
No . of moles of water , n = 3 mol No . of moles , n = mass / Molar mass Molar mass of water , H2O is = 2 * 1 + 16 = 18 g So mass of water , m = 3 mol * 18 g / mol = 54 g Quantity of heat required , Q = mcdt + mL where c = specific heat of water = 4.186 J / g oC dt = change intemperature = 100 - 50 = 50 oC L = Latent heat ofvapourization of water = 2260 J / g Plug the values we get Q = 54 * 4.186 * 50 + ( 54* 2260 ) = 133342.2 J = 133.3422 KJ ~ 133 KJRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.