A 5.0 kg block is placed near the topof a frictionless ramp, which makes an angl
ID: 1677661 • Letter: A
Question
A 5.0 kg block is placed near the topof a frictionless ramp, which makes an angle of 24° to the horizontal. A distance d = 1.3m away from the block is an unstretched spring with k =3300 N/m. The block slides down the rampand compresses the spring. Find the maximum compression of thespring (X max).I made an attempt by making the potential energy of the blockequal to the block's kinetic energy and solved for X: mass * gravity * change in height = .5 * k *X^2 5.0 kg * 9.8m/s^2 * 1.3 * sin (24) = 0.5 * 3300 * X^2
X = 0.1253 m But this values of X is wrong. Can someone please explain howto do this problem properly?
Explanation / Answer
From law of conservastion of energy mgsin (d+x) = 1/2kx2 gsin d + gsin x = 0.5x2 0.5(3300) x2 = (9.8 m/s2) (sin240) (1.3)+ (9.8 m/s2) (sin240) x 1650 x2 =5.2 + 3.986x 1650 x2 - 3.986x - 5.2 =0 x =0.057 m or5.7cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.