A copper wire of resistance 4.0 and length 2.0 m isconnected to the two terminal
ID: 1677975 • Letter: A
Question
A copper wire of resistance 4.0 and length 2.0 m isconnected to the two terminals of a battery. The currentthrough the wire is 0.3 A. (The battery has a negligible internalresistance.) a.) Find the emf of the battery b.) What is the charge that passes through the cross sectionof the wire each second? c.) What is the heat generated in the wire each second? A copper wire of resistance 4.0 and length 2.0 m isconnected to the two terminals of a battery. The currentthrough the wire is 0.3 A. (The battery has a negligible internalresistance.) a.) Find the emf of the battery b.) What is the charge that passes through the cross sectionof the wire each second? c.) What is the heat generated in the wire each second?Explanation / Answer
Given Resistance of copper wire R = 4 length of the wire L = 2 m current through the wire i = 0.3 A a)According to ohms law = i R = 0.3 * 4 = 1.2 V b) charge that passes through the cross section of the wireeach second q = i t = 0.3 -1 = 0.3 C c) heat generayed in the wire eachsecond power = I2 R = 0.32 * 4 = 0.36 WRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.