Speed of the primary wave V p = 8km/s Travels time of primary wave =t p Speed of
ID: 1678653 • Letter: S
Question
Speed of the primary wave Vp= 8km/s Travels time of primary wave =tp Speed of the secondary wave Vs=4.5km/s Travels time of secondary wave= ts If d is the distance fromtheearthquake to the seismograph. Then ts=d/Vs tp=d/Vp The difference in the arrivaltimes is 78s= ts-tp Therefore d/4500 m/s - d/8000 m/s= 78s d = 8.02x 105 m = 802 kmI don't under how you calculate d/4500 -d/8000 = 78s to get d = 802km thanks!!! B Travels time of primary wave =tp Speed of the secondary wave Vs=4.5km/s Travels time of secondary wave= ts If d is the distance fromtheearthquake to the seismograph. Then ts=d/Vs tp=d/Vp The difference in the arrivaltimes is The difference in the arrivaltimes is 78s= ts-tp Therefore d/4500 m/s - d/8000 m/s= 78s d = 8.02x 105 m = 802 km
I don't under how you calculate d/4500 -d/8000 = 78s to get d = 802km thanks!!! B
Explanation / Answer
d/4500 - d/8000 = 78s to get d( 1/4500 - 1/8000)= 78 d = 78 /[1/4500 - 1/8000] d= 802km
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.