an airplane is in level flight at a velocity of 138m/s and atan altitude of 1500
ID: 1678897 • Letter: A
Question
an airplane is in level flight at a velocity of 138m/s and atan altitude of 1500m when one of its wheels falls off. a.) how long does it take the wheel to reach the ground? b.) What horizontal distance will the wheel travel before itstrikes the ground? c.) What will the wheel's velocity vector be (overall velocityvector, magnitude, and angle) just before it strikes theground? an airplane is in level flight at a velocity of 138m/s and atan altitude of 1500m when one of its wheels falls off. a.) how long does it take the wheel to reach the ground? b.) What horizontal distance will the wheel travel before itstrikes the ground? c.) What will the wheel's velocity vector be (overall velocityvector, magnitude, and angle) just before it strikes theground?Explanation / Answer
v = 138 m/s, h = 1500 m, a) h = gt2/2 t = (2h/g) = 17.5 s b) d = vt = 2414 m c) vx' = v = 138 m/s vy' = gt = 171.5 m/s v' = (vx'2 +vy'2) = 220 m/s = tan(vy'/vx') = 51.2obelow horizontal
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.