An aluminum frying pan with mass 1.5kg is heated on a stove to180 °C, and then p
ID: 1679133 • Letter: A
Question
An aluminum frying pan with mass 1.5kg is heated on a stove to180 °C, and then plunged into a sink containing 8.0 kg of waterat room temperature (20°C). Assuming that none of the waterboils, and that no heat is lost to the surroundings, what is theequilibrium temperature of the water and pan? A rocket is launched vertically upward at 2.1 km/s. How highdoes it go? An aluminum frying pan with mass 1.5kg is heated on a stove to180 °C, and then plunged into a sink containing 8.0 kg of waterat room temperature (20°C). Assuming that none of the waterboils, and that no heat is lost to the surroundings, what is theequilibrium temperature of the water and pan? A rocket is launched vertically upward at 2.1 km/s. How highdoes it go?Explanation / Answer
Mass of pan M = 1.5 kg
Specific heat of aluminium C = 900 J / kg oC
Specific heat of water c = 4186 J / kg oC
Initial temp of pan t = 180 oC
Mass of water m = 8 kg
Initial temp of water t’ = 20 oC
Heat lost by pan = heat gain by water
MC ( 180 –T ) = mc ( T – 20 )
243000 – 1350 T = 33488 T –669760
34838 T = 912760
T = 26.2 oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.