Consider a double-slit interference experiment employing electrons.If the separa
ID: 1679210 • Letter: C
Question
Consider a double-slit interference experiment employing electrons.If the separation between two very narrow slits is 106 nm and the electron energy is 9 eV, what is the angle at which the first brightinterference fringe is found?1°
Explanation / Answer
the velocity of electron : (1/2)mV^2 = E => V =(2E/m) = 1.779x10^6 m/s => the momentum of electron : Pe = m*V = 1.689x10^-24 kg.m/s => the wavelength of electron beam (as De Broglie): h/ = Pe => = h/Pe =4.095x10^-10 m => the angle at which the first bright interference fringe isfound : dsin = => sin = /d =3.863x10^-3 => = 0.221o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.