Two engineering students, John with a mass of 86 kg and Marywith a mass of 59 kg
ID: 1679330 • Letter: T
Question
Two engineering students, John with a mass of 86 kg and Marywith a mass of 59 kg, are 52 m apart. Suppose each has a 0.01%imbalance in the amount of positive and negative charge, onestudent being positive and the other negative. Find anapproximation of the electrostatic force of attraction between themby replacing each student with a sphere of water having the samemass as the student. Could someone help me out with this please? Thanks Two engineering students, John with a mass of 86 kg and Marywith a mass of 59 kg, are 52 m apart. Suppose each has a 0.01%imbalance in the amount of positive and negative charge, onestudent being positive and the other negative. Find anapproximation of the electrostatic force of attraction between themby replacing each student with a sphere of water having the samemass as the student. Could someone help me out with this please? ThanksExplanation / Answer
first find the number of water molecules for each person. Youknow that there are one mole of molecules per . 1 + 1 + 16 = 18 grams for water,so... . 86000 grams * 1 mole / 18 grams * 6.022 x 1023 molecules / 1 mole = 2.8772 x 1027 molecules . For Mary, 59 kg gives 1.9739 x 1027 molecules . Each water molecule has 10 protons and ten electrons(one for each hydrogen, eight for each oxygen) so there are . 2.8772 x1028 and 1.9739 x 1028 positive andnegative charges for each person . There is a 0.01% "imbalance", which simply means that eachperson is missing this percentage of either the positive or thenegative charge. This percentage is the same as 0.0001 or 10-4 so . charge imbalance for the two people = 2.8772 x 1024electrons and 1.9739 x1024 electrons . The net charge on each person can then be found by multiplyingthese numbers by the charge of one electron: . John's charge = 2.8772 x 1024 * 1.60 x10-19 = 460352 Coulomb . Mary's charge= 1.9739 x 1024 * 1.60 x 10-19 = 315824 Coulomb . Finally, the force between them = k q for john * q for mary / r2 = . = 8.99 x109 * 460352 * 315824 /522 = 4.83 x1017 Newtons . .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.