Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A pair of narrow, parallel slits separated by 0.270 mm is illuminated by the gre

ID: 1679365 • Letter: A

Question

A pair of narrow, parallel slits separated by 0.270 mm is illuminated by the green component from a mercury vapor lamp ( = 546.1 nm). The interference pattern is observed on a screen 1.23 m from the plane of the parallel slits. (a) Calculate the distance from the central maximum to the first bright region on either side of the central maximum. 1 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. mm (b) Calculate the distance between the first and second dark bands in the interference pattern. 2 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. mm

Explanation / Answer

separationof the slits d = 0.270 mm                                   = 0.270 * 10 ^ -3 m wavelength = 546.1 nm = 546.1 * 10 ^ -9 m distance of the screen from slits D = 1.23 m the distance between the first and second dark bands = fringewidth                                                                                 = D / d                                                                                 =___ mm
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote