A 4.50 kg penguin runs onto a huge horizontal sheet offrictionless ice. The shee
ID: 1679949 • Letter: A
Question
A 4.50 kg penguin runs onto a huge horizontal sheet offrictionless ice. The sheet lies on the xy-plane. At t = 0 s it isat x = 0 m and y = 0 m with an initial speed of 0.71 m/s along thepositive x-axis. It slides while being pushed by the wind with aforce of 0.45 N directed along the positive y-axis. a. Calculate the penguin's speed at t = 9.11s. b. Calculate the directionof his velocity at that time. Give the angle with respect to thex-axis. a. Calculate the penguin's speed at t = 9.11s. b. Calculate the directionof his velocity at that time. Give the angle with respect to thex-axis.Explanation / Answer
vx=0.71 m/s Fy=0.45=mayay=0.45/4.5=0.1m/s2 t=9.11s vy=at =0.1*9.11 =0.911m/s Therefore vt(resultantvelocity)=vx2+vy2 =1.155m/s direction =tan-1(vy/vx) =52.1 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.