A 21.3 k resistor and a capacitor are connected inseries and then a 12.0 V poten
ID: 1680129 • Letter: A
Question
A 21.3 k resistor and a capacitor are connected inseries and then a 12.0 V potential difference is suddenly appliedacross them. The potential difference across the capacitor rises to6.53 V in 1.19 µs. (a) Calculate the timeconstant of the circuit (ins). (b) Find the capacitance of thecapacitor in nanofarads. Thanks for the help! A 21.3 k resistor and a capacitor are connected inseries and then a 12.0 V potential difference is suddenly appliedacross them. The potential difference across the capacitor rises to6.53 V in 1.19 µs. (a) Calculate the timeconstant of the circuit (ins). (b) Find the capacitance of thecapacitor in nanofarads. Thanks for the help! Thanks for the help!Explanation / Answer
Resistance R = 21.3k = 21.3 *10 3 voltage V =12 V voltage acrosscapacitor V C = 6.53V time t = 1.19 s = 1.19*10-6 s a) voltage acrosscapacitor V C = V ( 1 - e - t / ) 6.53 = 12 ( 1 - e - (t / ) 1 - e - (t / ) = 0.544 1 - 0.544 = e - (t / ) - t / = -0.7853 time constant = t / 0.7853 = 1.515 s b) time constant = R C 15.15 *10-5 s = R C capacitance of the capacitor C = 1.515 *s / R = 1.515 s / 21300 = 0.711 p F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.