An object is fired at a speed of 50 m/s with an angle of 400 withthe horizontal.
ID: 1680560 • Letter: A
Question
An object is fired at a speed of 50 m/s with an angle of 400 withthe horizontal. lWhat are thecomponents of the initial velocities along x and ydirections? lFind the time ittakes to land on the ground. lFind therange. lHow long does theobject take to reach the maximum An object is fired at a speed of 50 m/s with an angle of 400 withthe horizontal. lWhat are thecomponents of the initial velocities along x and ydirections? lFind the time ittakes to land on the ground. lFind therange. lHow long does theobject take to reach the maximumExplanation / Answer
a) The components of velocity along X-direction : vx = 50cos40o = 38.30 m/s Y-direction : vy = 50sin40o = 32.13 m/s b) time taken to land the ground = 2vx / g = 2 *38.30 / 9.8 = 7.81 s c) Range = vx * t = 38.30 * 7.81 = 299.36 m d) h = vy2 / 2g = 32.13 * 32.13 / 2*9.8 =52.67 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.