An object has an acceleration of 8.0 m/s2 when a single force of magnitude F0 ac
ID: 1709157 • Letter: A
Question
An object has an acceleration of 8.0 m/s2 when a single force of magnitude F0 acts on it.(a) What is the magnitude of its acceleration when the magnitude of this force is doubled?
m/s2
(b) A second object experiences an acceleration of magnitude 9.0 m/s2 under the influence of a single force of magnitude F0. What is the ratio of the mass of the second object to that of the first object?
(mass of second /mass of first) =
(c) If the two objects are glued together to form a composite object, what acceleration magnitude will a single force of magnitude F0 produce?
m/s2
Explanation / Answer
An object has an acceleration of 8.0 m/s2 when a single force of magnitude F0 acts on it.
(a) What is the magnitude of its acceleration when the magnitude of this force is doubled?
m/s2
16m/sec2
(b) A second object experiences an acceleration of magnitude 9.0 m/s2 under the influence of a single force of magnitude F0. What is the ratio of the mass of the second object to that of the first object?
(mass of second /mass of first) =8/9
as per the problem F0/m1=8m/sec2 F0=8m1--1
F0/m2=9m/sec2 F0=9m2-----2
from 1 and 2
8m1=9m2
so m2/m1=8/9
(c) If the two objects are glued together to form a composite object, what acceleration magnitude will a single force of magnitude F0 produce?
m/s2
from the above relations we have m1=9m2/8
so F0/[9m2/m1 +m2]=9m2/17m2/8=4.235m/sec2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.