An object M1 (5.0kg) moving at 3 m/s collides with a stationary object M2 (2.0kg
ID: 1312163 • Letter: A
Question
An object M1 (5.0kg) moving at 3 m/s collides with a stationary object M2 (2.0kg). After collision M1 had a velocity of 1.29m/s a. Calculate the initial momentum for each mass and combined, respectively, prior to colliding. b. Calculate the initial kinetic energy for each mass and combined, respectively, prior to the collision. c. What is the momentum and kinetic energy for m2 after the collision? d. Determine the final momentum and kinetic energy for m1 after the collision?What is the velocity of m1 after the collision? f. Calculate Dp and DKE for each mass. sorry for not including the velocity and pleas show your work. thanks
Explanation / Answer
m1=5 kg u1=3m/s
m2=2kg u2=0
a)
initial momentum pi of 1=15kgm/s
initial momentum pi of 2=0kgm/s
initial momentum pi combined=15kgm/s
b)
initial KE of 1=.5*5*9=22.5 J
initial KE of 2=0
initial KE of combined =22.5 J
c)
conserving momentum
15=5*1.29+2*v2
v2=4.275 m/s
so momentum of 2 =8.55 kgm/s
KE of2 18.275 J
d)
final momentum of 1=6.45
final KE of 1=4.16 J
e)
v=1.29m/s given
f)
dP for 1=-8.55 kgm/s
dp for 2=8.55 kgm/s
dke for -18.3 J
dke for 2= 18.275 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.