An object (mass = 262 g) is attached to a spring and caused to vibrate in a simp
ID: 2253295 • Letter: A
Question
An object (mass = 262 g) is attached to a spring and caused to vibrate in a simple harmonic motion. If the period of the oscillation is 2.77 s and the amplitude is 4.77 cm, find the maximum speed of the object in its oscillation. Calculate your answer in cm/s. Hint: Find the spring constant first. Enter your answer with 3 significant figures An object (mass = 262 g) is attached to a spring and caused to vibrate in a simple harmonic motion. If the period of the oscillation is 2.77 s and the amplitude is 4.77 cm, find the maximum speed of the object in its oscillation. Calculate your answer in cm/s. Hint: Find the spring constant first. Enter your answer with 3 significant figuresExplanation / Answer
w=2*pi/T
=2pi/2.77
=2.268 rad/s
so maximum speed=wA
=2.268*4.77
=10.82 cm/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.