A rubber ball (mass 0.23 kg) is droppedfrom a height of 1.7 m onto the floor.Jus
ID: 1681060 • Letter: A
Question
A rubber ball (mass 0.23 kg) is droppedfrom a height of 1.7 m onto the floor.Just after bouncing from the floor, the ball has a speed of3.9 m/s. (a) What is the magnitude and direction of theimpulse imparted by the floor to the ball? Magnitude 1 kg · m/s Direction 2---Select---downwardupwardclockwiseradially outwardradially inward(b) If the average force of the floor on the ball is 20 N, how long is the ball in contact with thefloor?
3 s (a) What is the magnitude and direction of theimpulse imparted by the floor to the ball? Magnitude 1 kg · m/s Direction 2---Select---downwardupwardclockwiseradially outwardradially inward
(b) If the average force of the floor on the ball is 20 N, how long is the ball in contact with thefloor?
3 s Magnitude 1 kg · m/s Direction 2---Select---downwardupwardclockwiseradially outwardradially inward
Explanation / Answer
Mass (m) = 0.23 kg Initial velocity (v1) = 2gh = 2*9.8*1.7 = 5.77 m /s final velocity (v2) = 3.9 m /s (a) we know that , Impulse J = m (v2 - v1) = 0.23 ( 3.9 - 5.77) = - 0.4306 kg . m /s Direction is upwards. (b) we knowthat F.t = J t = J / F = 0.4306 / 20 = 0.0215 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.