A rubber ball (mass 0.27 kg)is dropped from a height of 1.4 m onto the floor. Ju
ID: 1744158 • Letter: A
Question
A rubber ball (mass 0.27 kg)is dropped from a height of 1.4 m onto the floor. Just after bouncingfrom the floor, the ball has a speed of3.6 m/s. (a) What is the magnitude and direction of the impulse imparted bythe floor to the ball? Magnitude kg · m/s Direction ---Select---downwardradially outwardradially inwardupwardclockwise(b) If the average force of the floor on the ballis 19 N, how long is theball in contact with the floor?
s (a) What is the magnitude and direction of the impulse imparted bythe floor to the ball? Magnitude kg · m/s Direction ---Select---downwardradially outwardradially inwardupwardclockwise
(b) If the average force of the floor on the ballis 19 N, how long is theball in contact with the floor?
s Magnitude kg · m/s Direction ---Select---downwardradially outwardradially inwardupwardclockwise
Explanation / Answer
mass m = 0.27 kg height h = 1.4 m So, speed of the ball just befroe touch the ground v =[ 2 gh ] = 5.238 m / s speed of the ball just after touch the ground v ' = -3.6 m / s So, magnitude of the impulse J = m ( v ' - v ) =- 2.386 kg m / s That J is along upward direction . (b),.time of contact t = J / F = 2.386 / 19 = 0.125 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.