A coin placed on a turntable rotating at 35.9 rev/min will stay there if its cen
ID: 1681554 • Letter: A
Question
A coin placed on a turntable rotating at 35.9 rev/min will stay there if its center is placed no further than 7.3 cm from the axis of rotation. What is the maximum distance the center of the coin can be placed from the axis if the turntable rotates at 49.7 rev/min?Explanation / Answer
Given that 1 = 35.9 rev/ min = 0.5983 rev / s r1 = 7.3 cm =0.073 m 2 = 49.7 rev/ min = 0.82833 rev / s r = ? We know that v = r ==> 1 / r Therefore we have r2 / r1 = 1 / 2 ==> r2 = r1 * 1 / 2 = 0.073 * 0.5983 / 0.82833 = 0.0527 m = 5.27 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.