Wheel A of radiusr a = 13.4 cm is coupled by belt B to wheel C of radiusr c = 29
ID: 1682148 • Letter: W
Question
Wheel A of radiusra = 13.4 cm is coupled by belt B to wheel C of radiusrc = 29.8 cm. Wheel A increases its angular speed fromrest at time t = 0 s at a uniform rate of 2.7rad/s2. At what time will wheelC reach a rotational speed of 189.1 rev/min, assuming the belt doesnot slip?2. A wheel has eight spokes and a radius of28.5 cm. It is mounted on afixed axle and is spinning at 2.85 rev/s. You want to shoot a31.5 cm long arrowthrough the wheel, parallel to this axle, without hitting any ofthe spokes. Assume that the arrow and the spokes are very thin andevenly spaced. What minimum speedmust the arrow have?
Explanation / Answer
Please submit one question at a time! T = 1 / f = 1 / 2.85 period ofrevolution t = T / 8 = .0439 time for one spoketo move to position of adjacent spoke v = s / t = .315 / .0439 = 7.18 m/s forspeed of arrowRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.