a satellite orbits the earth with constant speed at heightabove the surface equa
ID: 1682222 • Letter: A
Question
a satellite orbits the earth with constant speed at heightabove the surface equal to half of the earths radius. themagnitude of the satellites acceleration is...... this is the answer g=Gme/ r^2 = Gme/ (re +re/2) ^2 =Gme / (3/2 re) ^2 =4/9 (Gme/ re^2) =4/9 g earth i dont understand where the 3/2 came from in the secondlinee a satellite orbits the earth with constant speed at heightabove the surface equal to half of the earths radius. themagnitude of the satellites acceleration is...... this is the answer g=Gme/ r^2 = Gme/ (re +re/2) ^2 =Gme / (3/2 re) ^2 =4/9 (Gme/ re^2) =4/9 g earth i dont understand where the 3/2 came from in the secondlineeExplanation / Answer
height of the satellite above the surface h = R where R = radius of the earth the magnitude of the satellites acceleration a = [ R / (R + h ) ] 2 * g = g * [R / ( R + R ) ] ^ 2 = g * ( 1/ 4) = 2.45 m / s^ 2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.