a rock is placed on a balance and its mass is determined to be 22.410g. when the
ID: 887682 • Letter: A
Question
a rock is placed on a balance and its mass is determined to be 22.410g. when the rock is then placed in a cylinder that originally contains 11.34ml of water the new volume is 17.82ml. What should the density a rock is placed on a balance and its mass is determined to be 22.410g. when the rock is then placed in a cylinder that originally contains 11.34ml of water the new volume is 17.82ml. What should the density a rock is placed on a balance and its mass is determined to be 22.410g. when the rock is then placed in a cylinder that originally contains 11.34ml of water the new volume is 17.82ml. What should the densityExplanation / Answer
The increase in the volume in the cylinder is due to the rock
so the volume occupied by the rock = 17.82-11.34 = 6.48ml
so we know density = mass / volume occupied
= 22.410gms / 6.48 ml
= 3.45833 g/ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.