a rectangular loop of 12 turns has sides a=0.2m and b=0.1m. it rotates about the
ID: 2260213 • Letter: A
Question
a rectangular loop of 12 turns has sides a=0.2m and b=0.1m. it rotates about the y-axis with f=3.18 Hz in a uniform manetic field b=0.05T. A resistor is connected in the series.
a. what is the maximum voltage produces scross the resistor by the loop?
b. the maximum voltage produces across the resistor occurs when the loop is..?
induced emf at the instant shown above? X Y W Z Questions 19 and 20 refer to the following scenario: A rectangular loop of 12 turns has sides a = 0.2 m and b = 0. m. It rotates about the y-axis with frequency f = 3.18 Hz in a uniform magnetic field Bx = 0.05T (By = Bz = 0 as shown. A resistor is connected in series with the coil as shown in the diagram. What is the maximum voltage produced resistor by the loop? (3 pts) 8mV 20mV 38mV 50mV 240mV the maximum voltage produced across the resistor occurs when the loop? (2 pts) in the yz-plane (as shown) in the xy-plane the voltage is constant in time, since the rotation speed is constant A loop of wire oriented in the plane of theExplanation / Answer
emf = -N.B.A.w
w= 2*pi*f
magnitude of emf = 12*0.2*0.1*0.05 *2*pi*3.18
= 0.239 V
= 240 mV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.