A 800- kg car collides with a 1200- kg car that was initiallyat rest at the orig
ID: 1682514 • Letter: A
Question
A 800- kg car collides with a 1200- kg car that was initiallyat rest at the origin of an x-y coordinate system. After thecollision, the lighter car moves at 25.0 km/h in a direction of 40o with respect to the positive x axis. The heavier carmoves at 28 km/h at -50 o with respect to the positive xaxis.What was the initial speed of the lighter car (inkm/h)? What was the initial direction (as measured counterclockwisefrom the x-axis)? A 800- kg car collides with a 1200- kg car that was initiallyat rest at the origin of an x-y coordinate system. After thecollision, the lighter car moves at 25.0 km/h in a direction of 40o with respect to the positive x axis. The heavier carmoves at 28 km/h at -50 o with respect to the positive xaxis.
What was the initial speed of the lighter car (inkm/h)? What was the initial direction (as measured counterclockwisefrom the x-axis)?
Explanation / Answer
here we have, momentum conservation so , let the initial speed of 800 kg is ux km/hr in x direction then 800u + 0 =800x 25 x cos 40 + 1200x28 cos -50 so ux = 46.14 km/hr now let the initial speed of 800 kg be uy in y direction then we have, 800uy = 800x 25 x sin 40 + 1200x28 sin -50 uy = -16.1 km/hr so total magnitude of u = (ux2 + uy2)1/2 =( 46.142 + 16.12 )1/2 = 48.86 km/hr and the direction is :- tan - ( uy/ux) = -19.23 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.