A 800- kg car collides with a 1400- kg car that was initially at rest at the ori
ID: 2024893 • Letter: A
Question
A 800- kg car collides with a 1400- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 10.0 km/h in a direction of 35 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 13 km/h at -43 o with respect to the positive x axis.
What was the initial speed of the lighter car (in km/h)?
I've seen this worked out already on cramster, but I can't follow the equations. Please show work and use my numbers. THANKS
A 800- kg car collides with a 1400- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 10.0 km/h in a direction of 35 degree with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 13 km/h at -43 degree with respect to the positive x axis. What was the initial speed of the lighter car (in km/h)?Explanation / Answer
P2y = m1v1fsin1 + m2v2fsin2 ---------------------- (4)
According to Conserve x-component momentum:
P1x = P2x
m1v1cos =m1v1fcos1 + m2v2fcos2
(800kg)v1cos = (800kg)(10km/h)cos35 + (1400kg)(13km/h)cos43
(800kg)v1cos = 19863.85 kg km/h
v1cos = 24.82 km/h
v1x = v1cos = 24.82 km/h
and According to Conserve of y-component momentum:
P1y = P2y
m1v1sin =m1v1fsin1 + m2v2fsin2
(800kg)v1sin = (800kg)(10km/h)sin35 + (1400kg)(13km/h)sin(-43)
(800kg)v1sin = -7823.75 kg km/h
v1sin = -9.77 km/h
v1y = v1sin = -9.77 km/h
now the velocity,
v1 = sqrt(v1x^2 + v1y^2)
v1 = ((24.82 km/h)^2 + (-9.77 km/h)^2)
v1 = 26.67 km/h
the direction is
= tan-1(v1y/v1x)
= tan-1(9.77 km/h / 24.82 km/h)
= -21.48 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.