A neon atom of mass 3.82×10-26 kg is triplyionized. That is, three electrons are
ID: 1682635 • Letter: A
Question
A neon atom of mass 3.82×10-26 kg is triplyionized. That is, three electrons are stripped from the atom sothat its charge is +3e, or 4.80×10-19 C.The atom is accelerated across a potential difference of magnitude212 V, and enters a mass spectrometer whose magnetic field hasa strength of 1.25 T.(a) What is the radius of the atom's trajectory in themagnetic field?
(b) What is the radius of the trajectory of a sulfur ion, alsotriply ionized, but having mass5.64×10-26 kg?
(c) What is the distance between the points on the detectorplate struck by these two atoms?
ALL ANSWERS IN METERS
Explanation / Answer
a) Charge of the triply ionized atom is q=+3e=4.80*10-19 C Now the atom is accelerated through the potential difference V=212Volts Then work done to accelerate the charge is equal to the change in the kinetic energy of the ion Then q(V)=(1/2)mv2 Here the mass of the atom is m = 3.82×10-26 kg Then (4.80*10-19 C)(212V)=(1/2)(3.82×10-26 kg )v2 Then solving for velocity of the atom we get v =7.3*104m/s Then after entering the magnetic field B=1.25T it traces a circular path Then centripetal force on the atom is provided by force due to magnetic field. Then mv2/r = Bqv Then radius of the circular path r =mv/Bq =(3.82×10-26 kg (7.3*104m/s) / (1.25T )(4.80*10-19 C) =4.647*10-3m b) Now sulpur ion is accelerated whose mass is m =5.64×10-26 kg Then work done to accelerate the charge is equal to the change in the kinetic energy of the ion Then q(V)=(1/2)mv2 Then (4.80*10-19 C)(212V)=(1/2)(5.64×10-26 kg )v2 Then v =6*104 m/s Now radius of the circular path is r'= mv/qB =(5.64×10-26 kg (6*104m/s) / (1.25T )(4.80*10-19 C) =5.64*10-3m C) The distance between two points in the detector plate is d =r'-r =5.64*10-3m-4.647*10-3m =0.993*10-3m Then solving for velocity of the atom we get v =7.3*104m/s Then after entering the magnetic field B=1.25T it traces a circular path Then centripetal force on the atom is provided by force due to magnetic field. Then mv2/r = Bqv Then radius of the circular path r =mv/Bq =(3.82×10-26 kg (7.3*104m/s) / (1.25T )(4.80*10-19 C) =4.647*10-3m b) Now sulpur ion is accelerated whose mass is m =5.64×10-26 kg Then work done to accelerate the charge is equal to the change in the kinetic energy of the ion Then q(V)=(1/2)mv2 Then (4.80*10-19 C)(212V)=(1/2)(5.64×10-26 kg )v2 Then v =6*104 m/s Then v =6*104 m/s Now radius of the circular path is r'= mv/qB =(5.64×10-26 kg (6*104m/s) / (1.25T )(4.80*10-19 C) =5.64*10-3m C) The distance between two points in the detector plate is d =r'-r =5.64*10-3m-4.647*10-3m =0.993*10-3mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.