A neon atom of mass 3.82×10-26 kg is triply ionized. That is, three electrons ar
ID: 1693736 • Letter: A
Question
A neon atom of mass 3.82×10-26 kg is triply ionized. That is, three electrons are stripped from the atom so that its charge is +3e, or 4.80×10-19 C. The atom is accelerated across a potential difference of magnitude 212 V, and enters a mass spectrometer whose magnetic field has a strength of 1.25 T. (a) What is the radius of the atom's trajectory in the magnetic field? (b) What is the radius of the trajectory of a sulfur ion, also triply ionized, but having mass 5.64×10-26 kg? (c) What is the distance between the points on the detector plate struck by these two atoms?Explanation / Answer
we know that radius of the ion in spectrometer, R = v(2mV/qB^2) where V = potential difference , m = mass of ion, q = charge of ion and B = magnetic field. (a) R1 = v(2*3.82*10-23*212/4.8*10-19*1.56) = 14.7 *10-2 m = 14.7 cm. (b) R2 = v(2*5.64*10-26*212/4.8*10-19*1.56) = 17.8*10-2 m = 17.8 cm. the distance between the points on the detector plate struck by these two atoms, d = R2 - R1 = 17.8-14.7 = 3.17 cm.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.