An incompressed fluid is flowing through a pipe with a constriction. The pipe is
ID: 1682845 • Letter: A
Question
An incompressed fluid is flowing through a pipe with a constriction. The pipe is on an incline with an angle of 30.0 degrees. The narrow section is 10.0m from the wide section and the narrow section is lower than the wide section. The velocity of the fluid in the wide section of the pipe is 2.00 m/s and the velocity of the fluid in the narrow section of the pipe is 10 m/s. The pressure of the fluid in the wide section is 250kPa. What is the pressure in the narrow section of hte pipe? *density of the fluid is 1,000kg/m3Explanation / Answer
length of the tube l = 10 m angle of inclination = 30 degrees Let h1,h2 are the heights of the lower (narrow) section & higher (wide) sections respectively. h2 - h1 = l cos = 10 cos 30 = 8.66 m Given that : v2 = 2 m/s v1 = 10 m/s p2 = 250 K Pa p1 = ? density of fluid = 1000 Kg/m3 According to Bernoulli's equation p1 = p2 + 1/2**(v22 - v12) + g(h2 - h1) = 250000 + (0.5*1000*96) + (1000*9.8*8.66) = 250000 + 48000 + 84868 = 382868 Pa = 382.868 K Pa. According to Bernoulli's equation p1 = p2 + 1/2**(v22 - v12) + g(h2 - h1) = 250000 + (0.5*1000*96) + (1000*9.8*8.66) = 250000 + 48000 + 84868 = 382868 Pa = 382.868 K Pa.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.