Suppose a cube of aluminum which is 1.00 cm on a side accumulates anet charge of
ID: 1685936 • Letter: S
Question
Suppose a cube of aluminum which is 1.00 cm on a side accumulates anet charge of +2.50 pC. (a)What percentage of the electronsoriginally in the cube was removed? (b) By what percentage has themass of the cube decreased because of this removal?i cannot answer it i know that 1 electron charge =1.6 x 10^-19
Suppose a cube of aluminum which is 1.00 cm on a side accumulates anet charge of +2.50 pC. (a)What percentage of the electronsoriginally in the cube was removed? (b) By what percentage has themass of the cube decreased because of this removal?
i cannot answer it i know that 1 electron charge =1.6 x 10^-19
Explanation / Answer
volume = 1 cm^3 density = 2.7 g/cm^3 so mass m = 2.7 g atomic mass = 27 g/mol so 0.1 mol number of atoms = 0.1*6.02*10^23 = 6.02*10^22 number of electrons N = 6.02*10^22 number of electrons removed N' = 2.50*10^-9/1.6*10^-19 = 1.56*10^10 a) the percentage = N'/N = 2.60^10^-13 b) mass = N' * 9.1*10^-31 kg = 1.42*10^-20 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.