The average person passes out at an acceleration of 7 g (that is, seven times th
ID: 1686766 • Letter: T
Question
The average person passes out at an acceleration of 7 g (that is, seven times the gravitational acceleration on Earth). Suppose a car is designed to accelerate at this rate. How much time would be required for the car to accelerate from rest to 60.0 miles per hour? (The car would need rocket boosters!) The average person passes out at an acceleration of 7 g (that is, seven times the gravitational acceleration on Earth). Suppose a car is designed to accelerate at this rate. How much time would be required for the car to accelerate from rest to 60.0 miles per hour? (The car would need rocket boosters!)Explanation / Answer
60 miles per hour = 26.822 m/s a = 7g = 7(9.8) = 68.6 vf = v + at 26.822 = 0 + 68.6t t = 0.391 seconds Good Luck on your studies!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.