The average lifetime of a certain new cell phone is 3 years. The manufacturer wi
ID: 3177384 • Letter: T
Question
The average lifetime of a certain new cell phone is 3 years. The manufacturer will replace any cell phone failing with 2 years of the date of purchase. The lifetime of these cell phones is known to follow an exponential distribution. What is the decay rate? (Enter your answer as a fraction.) The Sky Train from the terminal to the rental car and long-term parking center is supposed to arrive every 16 minutes. The waiting times for the train are known to follow a uniform distribution. Find the 30th percentile for the waiting times (in minutes).Explanation / Answer
1) Decay Rate = 1/(average life time) = 1/3 = 0.333
2) P (x < k) = 0.30
P(x < k) = (base)(height) = (k – 0)(16)
0.3 = (k ) (16); Solve to find k:
4.8 = k,
k = 4.8
The 30th percentile of repair times is 4.8 minutess. 30% of wait times are 4.8 minutes hours or less.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.