The average gasoline price of one of the major oil companies in Europe has been
ID: 3386648 • Letter: T
Question
The average gasoline price of one of the major oil companies in Europe has been $1.25 per liter. Recently, the company has undertaken several efficiency measures in order to reduce prices. Management is interested in determining whether their efficiency measures have actually reduced prices. A random sample of 64 of their gas stations is selected and the average price is determined to be $1.20 per liter with the standard deviation of $0.14. The value of the test statistic for this hypothesis test is
Explanation / Answer
X = sample mean = 1.2
uo = hypothesized mean = 1.25
n = sample size = 64
s = standard deviation = 0.14
Thus, z = (X - uo) * sqrt(n) / s = -2.857142857 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.