A capacitor is not the most efficient device for storing energy. Batteries can s
ID: 1687648 • Letter: A
Question
A capacitor is not the most efficient device for storing energy. Batteries can store more energy in much less space. For example, a typical 12 V automobile battery stores on the order of 1.00 106 J.(a) Find the capacitance necessary to store 1.00 106 J with a potential difference of 1.00 104 V across the capacitor's terminals.
1________________
(b) Suppose that such a capacitor was made in the form of a parallel-plate capacitor with a vacuum between the plates and an electric field no greater than 7.00 106 V/m. What is the minimum area of the plates?
2 ________________
And.........
The plates of a parallel-plate capacitor each have an area of 0.1 m2 and are separated by a 1 mm thick layer of paper. The capacitor is connected to a 11 V battery. (The dielectric constant for paper is 4.)
(a) Find the capacitance.
1
(b) Find the charge stored.
2
(c) Find the electric field between the plates.
3
Explanation / Answer
given v = 12v energy strod in the battery = u = 1.00106J (a) potential difference = v = 1.00104v energy stored = 1.00106J enegy stored = U = 1/2 * cv2 c = 2u/v2 = 2 * 1.00106J/((1.00104v)2 = 1.99F b) electric field between the plates = E = 7.00106v/m (c) area = A = 0.1m2 d = 1mm = 1* 10-3m v = 11v k = 4 capacitence = c = ke0A/d = 4 * 8.9 * 10-12 c2/N.m2 * 0.1m2/1 * 10-3m = 0.003µF charge stored = Q = cv = 0.003µF * 11v = 0.033µc c) electric field between the plates E = v/d = 11v/1 * 10-3 = 11 * 103v/mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.