Consider a rock that is thrown off a bridge of height 71 m at an angle ? = 25° w
ID: 1688109 • Letter: C
Question
Consider a rock that is thrown off a bridge of height 71 m at an angle ? = 25° with respect to the horizontal?Consider a rock that is thrown off a bridge of height 71 m at an angle ? = 25° with respect to the horizontal as shown in the figure above. If the initial speed the rock is thrown is 11 m/s, find the following quantities:
(a) The time it takes the rock to reach its maximum height.
s
(b) The maximum height reached by the rock.
m
(c) The time at which the rock lands.
s
(d) The place where the rock lands.
m
(e) The velocity of the rock (magnitude and direction) just before it lands.
Magnitude Direction
m/s °
Explanation / Answer
solution: (a) time taken to reach maximum height = usin?/g = 11*sin 250/9.8 = 11*0.422/9.8 = 0.42 sec (b) maximum height= H = u2 sin2 ?/2g = (11) 2 (0.422)2 /2*9.8 = 121*0.17/19.6 = 20.57/19.6 = 1.04 m (c) time of flight = T= 2usin?/g = 2*11*0.422/9.8 = 0.94 sec (d) Range = R = u2/g sin 2? = 121/9.8*0.766 = 16.13 m (e) v = v u2+g2t2 = v(121+88.35) = 14.46 m/s towards earth towards earthRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.