A worker pushes horizontally on a 36 kg crate with a force of magnitude 112 N .
ID: 1688486 • Letter: A
Question
A worker pushes horizontally on a 36 kg crate with a force of magnitude 112 N . The coefficient of static friction between the crate and the floor is 0.37.(a) What is the frictional force on the crate from the floor?
(b) What is the maximum magnitude fs, max of the static frictional force under the circumstances?
(c) Does the crate move?
yes
no
cannot tell from the information given
(d) Suppose, next, that a second worker pulls directly upward on the crate to help out. What is the least vertical pull that will allow the first worker's 112 N push to move the crate?
(e) If, instead, the second worker pulls horizontally to help out, what is the least pull that will get the crate moving?
Explanation / Answer
Maximum static frictional force acting on the crate is f_s,max = (mu)mg = (0.37)(36kg)(9.8m/s^2) = 130.5 N This maximum static frictional force is greater than the applied force 112 N. (a) So the frictional force on the crate from the floor = 112 N (b) maximum static frictional force = 130.5 N (c) Here the maximum static frictional force is greater than the applied force, so the create doesn't move. (e) the second worker pulls horizontally to help out, the minimum amount of force the second worker has to apply on the crate is = 130.5 N - 112 N = 18.5 N in the forward direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.