A worker pushes horizontally on a 33 kg crate with a force of magnitude 111 N .
ID: 1955598 • Letter: A
Question
A worker pushes horizontally on a 33 kg crate with a force of magnitude 111 N . The coefficient of static friction between the crate and the floor is 0.37.(a) What is the frictional force on the crate from the floor?
N
(b) What is the maximum magnitude fs, max of the static frictional force under the circumstances?
N
(c) Does the crate move?
yes
no
cannot tell from the information given
(d) Suppose, next, that a second worker pulls directly upward on the crate to help out. What is the least vertical pull that will allow the first worker's 111 N push to move the crate?
N
(e) If, instead, the second worker pulls horizontally to help out, what is the least pull that will get the crate moving?
N
Explanation / Answer
a. Since F=mu*N F=.37*mg The m=33kg g=9.81 mu= greek symbol mu So F= 119.78 N b. Since F=119.78>111 F=111 for the previous equation N=mg which is the same as the previous equation 111=mu*33*9.81 mu=fs=.343 c.no, the crate does not move because the force from the friction has the potential to exceed the force applied. d. The amount of force a worker would need to apply would have to be enough to allow the force applied horizontally to exceed the force applied due to friction. i.e. F=111 mu=.37 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.