A worker pushes horizontally on a 32 kg crate with a force of magnitude 108 N .
ID: 2043632 • Letter: A
Question
A worker pushes horizontally on a 32 kg crate with a force of magnitude 108 N . The coefficient of static friction between the crate and the floor is 0.37.(a) What is the frictional force on the crate from the floor?
N
(b) What is the maximum magnitude fs, max of the static frictional force under the circumstances?
N
(c) Does the crate move?
yes
no
cannot tell from the information given
(d) Suppose, next, that a second worker pulls directly upward on the crate to help out. What is the least vertical pull that will allow the first worker's 108 N push to move the crate?
N
(e) If, instead, the second worker pulls horizontally to help out, what is the least pull that will get the crate moving?
N
Explanation / Answer
(a) The frictional force on the crate from the floor = mg = 0.37 X 32 X 9.8
= 116.032 N
But as the applied force is 108N , the frictional force is also 108N.
(b) The maximum magnitude fs, max of the static frictional force under the circumstances
= mg = 0.37 X 32 X 9.8
= 116.032 N
(c) No
(d) The second worker pulls up. Let the force applied by him be F.
Now (mg - F) = 108
This gives F = 21.7N
(e)
The least horizontal force = mg - 108 = 116.032 N - 108N = 8.032 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.