The rocket-driven sled Sonic Wind No. 2, used for investigating the physiologica
ID: 1688806 • Letter: T
Question
The rocket-driven sled Sonic Wind No. 2, used for investigating the physiological effects of large accelerations, runs on a straight, level track of length 1000 m. Starting from rest, it can reach a speed of 225 m/s in a time 0.865 s. Compute the acceleration, assuming that it is constant. What is the ratio of this acceleration to that of a freely falling body? What is the distance covered in a time of 0.885 s? A magazine article states that at the end of a certain run, the speed of the sled decreased from 289 m/s to zero in 1.35 sand that during this time the magnitude of the acceleration was more than 40 g. Are these figures consistent?Explanation / Answer
(a) acceleration a = v - u / t = 225 - 0 / 0.865 = 260.11 m/s^2 (b) a / g = 260.11 / 9.8 = 26.54 / 1 (c) S = u * t + 0.5 g t^2 = 0 + 4.9 * 0.865^2 = 3.666 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.