Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You were driving a 1540 kg, 5.4 m long, red car at a velocity of 30 m/s [about 6

ID: 1690459 • Letter: Y

Question

You were driving a 1540 kg, 5.4 m long, red car at a velocity of 30 m/s [about 68 mph] . Your car passed a 1390 kg, 6.1 m long, green car that was traveling at 25 m/s [about 56 mph] .

--------------------------------------------------------------------------------
Case 1: The two cars are traveling in the same direction.

The passing motion begins when your front bumper is next to the rear bumper of the green car and ends when your rear bumper is next to the front bumper of the green car.

Calculate the time it took for your red car to pass the green car and the distance each car traveled during the passing motion.


1) time _______ s

2) distance the red car traveled _______ m

3) distance the green car traveled _________ m




--------------------------------------------------------------------------------
Case 2: The two cars are traveling in opposite directions.

The passing motion begins when your front bumper is next to the front bumper of the green car and ends when your rear bumper is next to the rear bumper of the green car.

Calculate the time it took for your red car to pass the green car and the distance each car traveled during the passing motion.


1) time ________ s

2) distance the red car traveled _________ m

3) distance the green car traveled _________ m

Explanation / Answer

now the time required is distance/ velocity = { ( 5.4 + 6.1) / 5 } = 2.3 seconds distance the red car traveled = velocity( real) * time = 30 * 2.3 = 69m
distance the green car traveled = velocity( real) * time = 25 * 2.3 = 57.5 m
case 2 :

distance the red car traveled = velocity( real) * time = 30 * 2.3 = 69m
distance the green car traveled = velocity( real) * time = 25 * 2.3 = 57.5 m
case 2 :
distance the green car traveled = velocity( real) * time = 25 * 2.3 = 57.5 m
case 2 :
here we will do the same thing but we have to notice that the velocity vectors are in two different directions so what will happen here is that the red car will have velocity of 55 m/s and the green one will be at rest
time = (5.4 + 6.1)/55 = .21 seconds
distance the red car traveled= 30 * .21 = 6.3 m
distance the green car traveled = 25 * .21 = 5.25 m

distance the red car traveled= 30 * .21 = 6.3 m
distance the green car traveled = 25 * .21 = 5.25 m
distance the green car traveled = 25 * .21 = 5.25 m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote