Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a) What is the velocity (magnitude) of the two vehicles just after the collision

ID: 1692917 • Letter: A

Question

a) What is the velocity (magnitude) of the two vehicles just after the collision? Using equation: m1 * v1 + m2 * v2 = M * v(final) and I get       v(final) = 13.9m/s It is wrong. Why????? b)Find the change in kinetic energy of the system of two vehicles for the situations of part A.

Explanation / Answer

Given that m1 = 1050 kg u1 = -13.0 m/s (west) m2 = 6320 kg u2 = 14 m/s (east) We know that m1 u1 + m2 u2 = (m1 + m2)V ==> V = [m1 u1 + m2 u2 ] / [ m1 + m2] = [1050 * -13 + 6320 * 14] / [1050 + 6320] = 10.15 m/s Change in kinetic energy = 0.5 (m1+ m2) V^2 - [0.5 m1 u1^2 + 0.5 m2 u2^2] = 0.5 * 7370 * 10.15^2 - [ 0.5 * 1050 * (-13)^2 + 0.5 * 6320 * 14^2] = - 328447.0875J negative sign indicates loss in kinetic energy.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote