A squirrel has x- and y-coordinates (1.0 m, 3.4 m) at time t1 = 0 and coordinate
ID: 1693264 • Letter: A
Question
A squirrel has x- and y-coordinates (1.0 m, 3.4 m) at time t1 = 0 and coordinates ( 5.4 m, -0.50 in) at time t2 = 2.5 s. For this time interval, find the x-component of the average velocity. Express your answer using two significant figures. For this time interval, find the y-component of the average velocity. Express your answer using two significant figures. Find the magnitude of the average velocity. Express your answer using two significant figures. Find the direction of the average velocity. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
(a) X component = (5.4-1.0)/2.5= 1.76 m/s
(b) Y component = (-0.5-3.4)/2.5
= -1.56 m/s
(c) Average velocity = 1.76i - 1.56j
Magnitude = v[(1.76)2 + (-1.56)2] = 2.35 m/s (d) Average velocity = 1.76i - 1.56j Thus, to find the angle, tan ? = y/x tan ? = (-1.56)/(1.76) ? = -41.6 degrees Thus, the average velocity is pointing 41.6 degrees below the x axis.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.