You are employed as a technical consultant for the James Bond movie. In one scen
ID: 1693479 • Letter: Y
Question
You are employed as a technical consultant for the James Bond movie. In one scene Bond (mass=75kg) must rescue Miss Rosey (mass=45kg) from the villain, Dr. Evil. Bond is standing on a ski slope 5.0 meters above Dr. Evil who has Miss Rosey as his captive. Bond starts from rest and slides down the ski slope. Just before he reaches Miss Rosey, she frees herself from Dr. Evils grip. Bond grabs Rosey and the momentum of the two allows the two of them holding on to each other to ski up a hill and get away. The director wants to put his camera at the precise spot up the hill where they will stop. How high vertically from where Bond grabbed Rosey will the two stop? (the skis are frictionless)Explanation / Answer
m1 = 75 Kg m2 = 45 Kg h = 5 m h' = ? According to the law of conservation energy m1gh = (m1 + m2)gh' m1h = (m1 + m2)h' 75*5 = (75 + 45)h' 375 = 120*h' h' = 3.125 m Verticle height they reach together h' = 3.125 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.