Estimate the terminal speed of a wooden sphere (density 0.870 g/cm3) falling thr
ID: 1694200 • Letter: E
Question
Estimate the terminal speed of a wooden sphere (density 0.870 g/cm3) falling through air, if its radius is 8.50 cm and its drag coefficient is 0.500. (The density of air is 1.20 kg/m3.) Estimate the terminal speed of a wooden sphere (density 0.870 g/cm3) falling through air, if its radius is 8.50 cm and its drag coefficient is 0.500. (The density of air is 1.20 kg/m3.) Estimate the terminal speed of a wooden sphere (density 0.870 g/cm3) falling through air, if its radius is 8.50 cm and its drag coefficient is 0.500. (The density of air is 1.20 kg/m3.)Explanation / Answer
given that density of the sphere is d=0.870g/cm^3=870kg/m^3 radius of the sphere is r=0.085m mass of the sphere will be m=d*4/3pr^3=2.238kg drag coefficient c=0.500 density of air is ?=1.20kg/m^3 surface area of the sphere is A=4pr^2= 0.0907m^2 terminal velocity V=v(2mg/?Ac) =28.39m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.