A barge with a mass 1.75×10 5 kg is proceeding down river at 6.00 m/s in heavy f
ID: 1695767 • Letter: A
Question
Immediately after impact, the second barge finds its course deflected by an angle of 18.0° in the downward direction and its speed increased to 5.10 m/s. The river current was practically zero at the time of the accident. What is the speed of the first barge immediately after the collision?
How much kinetic energy is lost in the collision?
Explanation / Answer
according to law of conservation of energy,
the total energy of the before collision = the total energy of after the collision (independent of the angle)
1/2 m1u1^2 + 1/2 m2u2^2 = 1/2m1v1^2 + 1/2 m2v2^2
1.75*10^5 *36 + 1.90*10^5*25 = 1.75*10^5*V2^2 + 1.9*10^5*(5.10)^2
110.5*10^5 - 49.41*10^5 = 1.75*10^5*V2^2
V2^2 = 34.6
V2 = 5.88 m/s
the speed of the first barge immediately after the collision is 5.88 m/s.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.