A catapult with a radial arm 4 m long accelerates a ball of mass 20 kg through a
ID: 1697932 • Letter: A
Question
A catapult with a radial arm 4 m long accelerates a ball of mass 20 kg through a quarter circle. The ball leaves the apparatus @ 45m/s . If the mass of the arm is 25 kg & the acceleration is uniform , finda. the angular acceleration
b. moment of inertia for ball & arm
c. the net torque exerted on ball & arm
hint : use the time independent rotational kinematics equation to find angular rotation - rather than the angular velocity equation -
please help - I am having problem with a. - please explain
Explanation / Answer
length of arm l = 4.00 m mass of ball m = 20 kg the ball accelerates for a quarter circle that is =(/4) radians The ball leaves the apparatus at v = 45 m/s mass of arm M = 25 kg a. the time for which the ball accelerates is v = u + gt t = (v/g) the angular displacement is = w_0 t + (1/2) t^2 = (1/2) t^2 = (2/ t^2 ) substitute the above values to get solution = .............. rad /s^2 b. the moment of inertia of the arm is I = m * (l^2 /3) the moment of inertia of the ball is (1/2)m * v^2 = (1/2)I * w^2 m * v2 = I * (v/r)2 = I *(v2/r2) I = m * r2 ---------(1) the angular speed is w = wo + t w = t v = r * w r = (v/w) -----------(2) from (1) and (2) I = m * (v/w)^2 substitute the values to get solution c. the net torque exerted on the ball is = F * r = m * g * r the net torque exerted on the arm is = F * l = M * g * l substitute the values to get saolution length of arm l = 4.00 m mass of ball m = 20 kg the ball accelerates for a quarter circle that is =(/4) radians The ball leaves the apparatus at v = 45 m/s mass of arm M = 25 kg a. the time for which the ball accelerates is v = u + gt t = (v/g) the angular displacement is = w_0 t + (1/2) t^2 = (1/2) t^2 = (2/ t^2 ) substitute the above values to get solution = .............. rad /s^2 b. the moment of inertia of the arm is I = m * (l^2 /3) the moment of inertia of the ball is (1/2)m * v^2 = (1/2)I * w^2 m * v2 = I * (v/r)2 = I *(v2/r2) I = m * r2 ---------(1) the angular speed is w = wo + t w = t v = r * w r = (v/w) -----------(2) from (1) and (2) I = m * (v/w)^2 substitute the values to get solution c. the net torque exerted on the ball is = F * r = m * g * r the net torque exerted on the arm is = F * l = M * g * l substitute the values to get saolutionRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.